If your kids are always glued to your iPad or laptop, then they'll love this subscription that teaches them how to code. Each box has an activity book with various coding projects, which kids develop into an app through the Bitsbox website. They'll be dying to show off their digital creations to friends and family, plus it gives them hours of entertainment.


Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.

Another clothing subscription service, Nice Laundry, focuses specifically on socks. Every three months, it ships you six pairs of dress socks, especially chosen for you. Each quarterly shipment has sock weights and styles appropriate for the season. Socks are only available in one size, which will fit most men as well as women with larger feet. It costs $49 for one quarterly shipment, or $99 for a full year.


8. Vinyl Me, Please: Vinyl Me, Please's monthly subscription service is a treat for audiophiles. Every month the subscriber receives a limited edition vinyl LP (often in color), a 12x12 album-inspired art print and a cocktail recipe to complement the music. Each Record of the Month, whether a current release or a special re-issue, is thoughtfully curated, aimed at broadening the musical taste of the subscriber. Plus, you get to enjoy additional content online, including their podcast and Spotify playlist.
Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.
Unclear Value. Normally, when you shop for any product, you can look at all the choices and compare their prices to see which is the best deal. But with a subscription box service, you get a different assortment of products every month, and you don’t even know what they’re going to be. That makes it much harder to figure out whether your box is really worth what you’re paying for it.
birchbox#TBT to when we launched Birchbox in Canada last December! 🇨🇦 Please give a big Birchbox welcome to our Canada subscribers who will now be joining us on this Instagram account and the latest addition to the Birchbox team: @caseycrowetaylor, our Canada Social Media Manager! LOBBL (Lots Of Birchbox Love) xo #Birchbox #BirchboxCA 📷: @theprettyvain
Other services offer books for more specific audiences. For instance, Comic Bento ships a monthly assortment of graphic novels with a cover value of at least $50 for $25. OwlCrate is a themed monthly box containing a young adult novel and various related items like pens, bracelets, and bobbleheads for $29.99 plus shipping. OwlCrate Jr. provides the same service for tweens, with subscriptions starting at $27.99 a month plus shipping.
For most people, the big advantage of subscription boxes is the fun factor. Experts who spoke with LearnVest about the psychology behind subscription boxes say people enjoy the suspense of looking forward to each month’s box and wondering what it will contain. As addiction expert Amanda Dorman explains, “Waiting for that box each month – not knowing what it is, but knowing it’s coming – creates an adrenaline rush.” It’s like getting a birthday gift every month.
These days, you can get nearly anything in a monthly subscription box. From beauty sample boxes to meal delivery services, these companies will deliver a fresh selection of products to your door, month after month, for a flat monthly fee. People love subscription boxes for their convenience and the thrill of getting a surprise package each month. And with prices as low as $10 a month, they can look like an unbeatable deal.
Why We Love it: You know the best way to put on jeans? Put on a pair of leggings instead. Not only is the quality of Fabcrate’s apparel top of the line, but it’s just plain stylish. Each piece they send you will easily make you the trendiest person in your hot yoga class, and Becky with the obnoxious floral leggings green with envy. These guys are one of our favourite monthly subscription boxes!

athomewithnikkiReceived a nice and unexpected gift in the mail from @trytheworld . They had a nice note included stating they thought I would love their teal box 😃. I do like the box but really love the fact that the items in the box are all from Portugal. My girlfriends and I celebrated my 40th birthday in Portugal a few years back so this box reminded me of some great memories today. #trytheworld #portugal #nicesurprise
GlossyBox. GlossyBox is a pricier service than Birchbox, with monthly rates ranging from $17.50 to $21 depending on the length of your contract. However, it gives you more for your money, providing both samples and full-sized products from trendy brands. Consumerist reports that when its sister publication, ShopSmart magazine, tried the box, it included a full-sized lipstick that would have cost $20 by itself. Unlike Birchbox, this service usually sends the same items to all its subscribers each month.
GlossyBox. GlossyBox is a pricier service than Birchbox, with monthly rates ranging from $17.50 to $21 depending on the length of your contract. However, it gives you more for your money, providing both samples and full-sized products from trendy brands. Consumerist reports that when its sister publication, ShopSmart magazine, tried the box, it included a full-sized lipstick that would have cost $20 by itself. Unlike Birchbox, this service usually sends the same items to all its subscribers each month.
In addition to meals, there are subscription boxes for specific types of food items. For instance, UrthBox delivers healthy snack items each month, along with a few extras like supplements and personal care products. Prices range from $20 a month for a six-item mini box to $50 for a large box with 25 to 30 items. There are also subscription services for vegan and gluten-free foods, wine, beer, coffee, and even hot sauce.

gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle
Amy Livingston is a freelance writer who can actually answer yes to the question, "And from that you make a living?" She has written about personal finance and shopping strategies for a variety of publications, including ConsumerSearch.com, ShopSmart.com, and the Dollar Stretcher newsletter. She also maintains a personal blog, Ecofrugal Living, on ways to save money and live green at the same time.
Other just-for-fun boxes cater more to adults. For instance, Loot Crate is a $16 monthly subscription box “for geeks and gamers” containing a themed assortment of t-shirts, decals, figurines, and more. And Spicy Subscriptions is strictly adults-only, providing a monthly selection of sexy products like massage oils, candles, and adult toys for $34.95.

12. The D.I.Y Collectives: DIY enthusiasts and fans of organic beauty products will love this subscription box service. All hands-on projects are designed to help you craft your own bath, beauty and skincare products at home. Every month the subscriber receives a project kit that includes a step-by-step guide, organic ingredients and other supplies that are required to complete the project. All the DIY products foster self-sufficiency & promote environmental sustainability. Their past projects include Dead Sea Salt, Lavender, Olive Oil and Lemon Soak and Scrub and a facemask and toner made using bentonite clay, aloe vera , chamomile and rosewater.


Amy Livingston is a freelance writer who can actually answer yes to the question, "And from that you make a living?" She has written about personal finance and shopping strategies for a variety of publications, including ConsumerSearch.com, ShopSmart.com, and the Dollar Stretcher newsletter. She also maintains a personal blog, Ecofrugal Living, on ways to save money and live green at the same time.
GlossyBox. GlossyBox is a pricier service than Birchbox, with monthly rates ranging from $17.50 to $21 depending on the length of your contract. However, it gives you more for your money, providing both samples and full-sized products from trendy brands. Consumerist reports that when its sister publication, ShopSmart magazine, tried the box, it included a full-sized lipstick that would have cost $20 by itself. Unlike Birchbox, this service usually sends the same items to all its subscribers each month.

Why We Love It: Trunk club is basically like having a personal stylist, but at a fraction of the cost. Their men’s and women’s style quiz is super thorough to ensure that each “trunk” is filled with clothing you’ll love. What’s even better is that you can approve its contents before it’s shipped to your door. Once you try everything on, you choose what to keep (and pay for) and send back the rest at no cost. You can do this on a monthly basis, or whenever you feel like you need to spruce up your wardrobe.


Why We Love It: This is a subscription box that even Ron Swanson himself would buy. Every box is carefully put together (seriously that packaging is great) with down right delicious snacks that revolve around a common theme such as “Bacon Nation” or “Tailgate Tour”. Is the idea of dude friendly snacks a little ridiculous? Sure. But it honestly, we’re here for it.
6. Love With Food: Looking for a guilt-free way to satisfy your 3 p.m. cravings? Look no further than Love With Food. Each box is filled with an assortment of healthy, organic snacks (think chocolate chip granola, honey apple oat bars and spicy fava beans).The boxes come in three different sizes: Tasting Box, Deluxe Box and the Gluten-Free Box. You can opt for a monthly, quarterly, six-monthly, or annual subscription. Plus, for every box sold, Love With Food donates a meal to charity. So you can stock up your pantry with delish munchies and contribute to a great cause at the same time.
×