6. Love With Food: Looking for a guilt-free way to satisfy your 3 p.m. cravings? Look no further than Love With Food. Each box is filled with an assortment of healthy, organic snacks (think chocolate chip granola, honey apple oat bars and spicy fava beans).The boxes come in three different sizes: Tasting Box, Deluxe Box and the Gluten-Free Box. You can opt for a monthly, quarterly, six-monthly, or annual subscription. Plus, for every box sold, Love With Food donates a meal to charity. So you can stock up your pantry with delish munchies and contribute to a great cause at the same time.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle
Spice up things in the bedroom with this collection of different sensual products — perfect for those Saturday nights when the kids are sleeping at their friends' houses. You can choose from the lube of the month ($10/month), a toy of the month ($25/month), or the full on Spice Box, which features two full-size items, one or two "intimate" items, and two to three trial-size items.

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
Difficulty of Quitting. In theory, you can cancel a subscription box at any time. However, it’s not always easy to do. McCall says the hassle of canceling is often enough to make people hold on to a service, even after they’ve lost interest in it. He compares it to a gym membership you’re no longer using: As long as the fee is low enough to make it seem like a good deal, it won’t seem worthwhile to cancel the service.

Although often considered a splurge, subscription boxes can be quite the little life-savers. Say you always forget to buy razor blades until it’s too late (read: you’ve got serious razor burn)? There’s a subscription box for that. Never remember to eat breakfast in morning and feel totally drained by noon? There’s a subscription box for that. Or maybe you never have anything fun (cough, cough, educational) to do with your kids on a rainy day. Yep, there’s even a box for that. While you can’t possibly sign-up for them all, we’ve rounded up the top-rated options to help you make the best choice.
Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.

GlossyBox. GlossyBox is a pricier service than Birchbox, with monthly rates ranging from $17.50 to $21 depending on the length of your contract. However, it gives you more for your money, providing both samples and full-sized products from trendy brands. Consumerist reports that when its sister publication, ShopSmart magazine, tried the box, it included a full-sized lipstick that would have cost $20 by itself. Unlike Birchbox, this service usually sends the same items to all its subscribers each month.
Difficulty of Quitting. In theory, you can cancel a subscription box at any time. However, it’s not always easy to do. McCall says the hassle of canceling is often enough to make people hold on to a service, even after they’ve lost interest in it. He compares it to a gym membership you’re no longer using: As long as the fee is low enough to make it seem like a good deal, it won’t seem worthwhile to cancel the service.
There are ways to get some of the perks of subscription boxes without having to commit to a monthly service. For instance, if what you like about them is having products specially chosen to fit your style, you could join a loyalty program like Sephora’s Beauty Insider. This program rewards you for shopping at the store with bonus products tailored to your tastes.
Custom Picked Items. With many subscription boxes, the items you receive each month are chosen especially for you, based on your particular needs and preferences. This can be a major boon for people who have trouble finding what they like in stores, or who just don’t enjoy shopping. And for many people, knowing the items were chosen just for them increases the thrill of opening a new box. According to Dorman, getting these “handpicked” items boosts people’s self-esteem and “makes them feel unique.”
Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
For most people, the big advantage of subscription boxes is the fun factor. Experts who spoke with LearnVest about the psychology behind subscription boxes say people enjoy the suspense of looking forward to each month’s box and wondering what it will contain. As addiction expert Amanda Dorman explains, “Waiting for that box each month – not knowing what it is, but knowing it’s coming – creates an adrenaline rush.” It’s like getting a birthday gift every month.

Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.


jess__meyers_We love when the mail man brings us our kiwi crate. This month we created a lemonade stand. With a working cash register we put together, a chalkboard sign to decorate and we made a lemon shaped eraser! This is by far our favorite one. The quality of the items are great. Worth every penny. If you haven't gotten your little signed up go do it now. I'm pretty sure I have just as much fun as jax does. #kiwicrate #welovekiwicrate #lemonadestand #bankofkiwi
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle
Another clothing subscription service, Nice Laundry, focuses specifically on socks. Every three months, it ships you six pairs of dress socks, especially chosen for you. Each quarterly shipment has sock weights and styles appropriate for the season. Socks are only available in one size, which will fit most men as well as women with larger feet. It costs $49 for one quarterly shipment, or $99 for a full year.
3. Papergang: Papergang by Ohh Deer is the ultimate subscription box service for stationery lovers. Every month the subscribers receive a beautifully crafted box filled with snazzy paper goodies like desk pads, notebooks, sticker sheets, art prints and other stationary treats like pens, pencils and washi tape. All the items are thoughtfully curated based on a monthly theme. Each selection is exclusive and created in collaboration with different artists. Their wide selection of products and the remarkable illustrations on each of them is what makes Papergang stand out. In addition, they plant a tree for every four boxes sold. So a big YAY for the environment too! You can also buy other cool stuff like art prints, planners, candles, jewelry and fun socks from Ohh Deer's website.
×