Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.
Unclear Value. Normally, when you shop for any product, you can look at all the choices and compare their prices to see which is the best deal. But with a subscription box service, you get a different assortment of products every month, and you don’t even know what they’re going to be. That makes it much harder to figure out whether your box is really worth what you’re paying for it.
jess__meyers_We love when the mail man brings us our kiwi crate. This month we created a lemonade stand. With a working cash register we put together, a chalkboard sign to decorate and we made a lemon shaped eraser! This is by far our favorite one. The quality of the items are great. Worth every penny. If you haven't gotten your little signed up go do it now. I'm pretty sure I have just as much fun as jax does. #kiwicrate #welovekiwicrate #lemonadestand #bankofkiwi
Problems With Returns. Some subscription services, such as Stitch Fix, let you return or exchange items you don’t want. However, it’s not always easy to do, and so many people just don’t bother. Consumer expert Mitchell McCall, speaking with LearnVest, says people are much more likely to leave something on the shelf in the store than they are to return an item they’ve already received – even if they know they won’t use it.
6. Love With Food: Looking for a guilt-free way to satisfy your 3 p.m. cravings? Look no further than Love With Food. Each box is filled with an assortment of healthy, organic snacks (think chocolate chip granola, honey apple oat bars and spicy fava beans).The boxes come in three different sizes: Tasting Box, Deluxe Box and the Gluten-Free Box. You can opt for a monthly, quarterly, six-monthly, or annual subscription. Plus, for every box sold, Love With Food donates a meal to charity. So you can stock up your pantry with delish munchies and contribute to a great cause at the same time.
Why We Love It: High quality beauty products are expensive and a gamble. Birchbox sends out samples for men and women based off your beauty profile and allows you to rate them so they can further customize your next order. You get to try out high end products to see what works best for you for next to nothing, and if you find something you like then you can purchase the full size version directly from their website. Also BirchBox were also one of the OG’s of monthly subscription boxes.

These days, you can get nearly anything in a monthly subscription box. From beauty sample boxes to meal delivery services, these companies will deliver a fresh selection of products to your door, month after month, for a flat monthly fee. People love subscription boxes for their convenience and the thrill of getting a surprise package each month. And with prices as low as $10 a month, they can look like an unbeatable deal.
Unclear Value. Normally, when you shop for any product, you can look at all the choices and compare their prices to see which is the best deal. But with a subscription box service, you get a different assortment of products every month, and you don’t even know what they’re going to be. That makes it much harder to figure out whether your box is really worth what you’re paying for it.
Amy Livingston is a freelance writer who can actually answer yes to the question, "And from that you make a living?" She has written about personal finance and shopping strategies for a variety of publications, including ConsumerSearch.com, ShopSmart.com, and the Dollar Stretcher newsletter. She also maintains a personal blog, Ecofrugal Living, on ways to save money and live green at the same time.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle

4. London Tea Club: If you're a tea drinker who wants to get out of the comfort zone and explore the delicious world of rare and exotic loose leaf teas, you should subscribe to the London Tea Club already! Each month you get a new tea carefully packed in a glass vial. The box also includes a detailed note about the tea, tea estate where it was grown and the brewing instructions. The selection is curated with seasonal tea drinking in mind - something LTC's Director Cecelia Lau prefers herself. For instance, this month the subscribers got to enjoy tangy Zomba Pearls White Tea from Malawi. Lightly processed teas are perfect for summer as they are considered to be more cooling. These include white teas, green oolong teas and most young sheng and green teas. Meanwhile, roasted, fermented and aged teas which are considered to be warming are selected for their winter boxes. These include black/red teas, shou puerh, aged sheng puerhs, roasted oolongs, highly oxidized oolongs and certain roasted green teas like Hojicha. Moreover, the selection is responsibly sourced from small farms and independent cooperatives that encourage sustainable tea farming, so the curated teas are all-natural and organic.
What you get: With the Dollar Beard Club, you’ll get all natural beard products such as oils, balm, wax, growth accelerators, and more. All you have to do to get started is build a kit which includes choosing an oil, an essential, a shower item, an accelerator, and a accessory, and you’ll be sent that monthly. However, you can always just pick a single product and only have that in your kit which is by far the cheapest option.
×