Why We Love It: Cooking is hard and unless you’re great at it, you can pretty much guarantee meal time to be a fiasco – even when provided with instruction. Freshly takes the grunt work out of meal prepping by delivering healthy, handcrafted meals to your door that you handpicked yourself. All you have to do is heat that bad boy up and you’re ready to go. Oh, and the best part? They’re not frozen.
8. Vinyl Me, Please: Vinyl Me, Please's monthly subscription service is a treat for audiophiles. Every month the subscriber receives a limited edition vinyl LP (often in color), a 12x12 album-inspired art print and a cocktail recipe to complement the music. Each Record of the Month, whether a current release or a special re-issue, is thoughtfully curated, aimed at broadening the musical taste of the subscriber. Plus, you get to enjoy additional content online, including their podcast and Spotify playlist.
Stitch Fix offers boxes for men and women from both well-known and new brands like Joie, Citizens for Humanity, Original Penguin, and Converse. Items cost an average of $55 each, and the $20 “styling fee” is deducted from the cost. If you choose to keep all five items, you get a 25% discount on the lot. If not, you can send back the ones you don’t want in a prepaid envelope.
What you get: With the Dollar Beard Club, you’ll get all natural beard products such as oils, balm, wax, growth accelerators, and more. All you have to do to get started is build a kit which includes choosing an oil, an essential, a shower item, an accelerator, and a accessory, and you’ll be sent that monthly. However, you can always just pick a single product and only have that in your kit which is by far the cheapest option.
Problems With Returns. Some subscription services, such as Stitch Fix, let you return or exchange items you don’t want. However, it’s not always easy to do, and so many people just don’t bother. Consumer expert Mitchell McCall, speaking with LearnVest, says people are much more likely to leave something on the shelf in the store than they are to return an item they’ve already received – even if they know they won’t use it.
Why We Love It: Trunk club is basically like having a personal stylist, but at a fraction of the cost. Their men’s and women’s style quiz is super thorough to ensure that each “trunk” is filled with clothing you’ll love. What’s even better is that you can approve its contents before it’s shipped to your door. Once you try everything on, you choose what to keep (and pay for) and send back the rest at no cost. You can do this on a monthly basis, or whenever you feel like you need to spruce up your wardrobe.
Other services offer books for more specific audiences. For instance, Comic Bento ships a monthly assortment of graphic novels with a cover value of at least $50 for $25. OwlCrate is a themed monthly box containing a young adult novel and various related items like pens, bracelets, and bobbleheads for $29.99 plus shipping. OwlCrate Jr. provides the same service for tweens, with subscriptions starting at $27.99 a month plus shipping.
Why We Love it: Sometimes you just don’t have the time or energy to drive yourself to the gym. The solution? Working out from home. This subscription box makes it a breeze to get into the groove from the comfort of your living with workout DVD’s, equipment, supplements and more. What’s even better is that they have different packages for your skill level ranging from beginner to expert. Which gives you zero excuses for not getting up off the couch.
Subscription shopping also has some big drawbacks. The most obvious one is that, with most services, you don’t get to choose the items you receive. You get the thrill of looking forward to a surprise package, but when you open it, the surprise isn’t always a pleasant one. You could find yourself stuck with a bunch of stuff you don’t actually want, and not enough of the stuff you need.

Speaking of kids, you can also get subscription boxes with educational toys or projects for children. KiwiCo includes a monthly magazine and an age-appropriate creative project, along with the materials needed to complete it. There are subscriptions for all age groups, from toddlers to teens, and you can choose between art-themed or science-themed boxes for older kids. All boxes are $19.95 per month, with a discount if you commit to a 6-month or 12-month subscription.
1. Sparkle, Hustle, Grow: Whether you're a budding entrepreneur, running a successful business or trying to build a lucrative side hustle, Sparkle Hustle Grow's subscription box has got you covered. The monthly box contains four to six items including books, office supplies and chic accessories curated to boost your productivity and career. It also gives access to useful online resources and SHG's exclusive Facebook community of #Girlbosses run by founder Julie Ball.

Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.


Each BarkBox contains four or five items, which are never the same from month to month. When you sign up, you enter your dog’s weight to get items that are sized appropriately for your pooch; you can scale up or down at any time. And if there’s an item your pup doesn’t like, you can exchange it free of charge (up to one item per month). The service costs $29 per month, with a discount for 6- or 12-month subscriptions.
In addition to meals, there are subscription boxes for specific types of food items. For instance, UrthBox delivers healthy snack items each month, along with a few extras like supplements and personal care products. Prices range from $20 a month for a six-item mini box to $50 for a large box with 25 to 30 items. There are also subscription services for vegan and gluten-free foods, wine, beer, coffee, and even hot sauce.
Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
Hey Adam, I stumbled across your site looking for potential candy subscription box companies to work with in the future because I make my art out of candy wrappers and thought it might be interesting to see where this could go. I’ve been using wrappers for 6 years now so my current method is on point but I’m ever evolving. I want to keep it short but if you’re interested in chatting give me a shout and if you have a moment check out some of my work. Thanks for your time.
×