Why We Love it: Sometimes you just don’t have the time or energy to drive yourself to the gym. The solution? Working out from home. This subscription box makes it a breeze to get into the groove from the comfort of your living with workout DVD’s, equipment, supplements and more. What’s even better is that they have different packages for your skill level ranging from beginner to expert. Which gives you zero excuses for not getting up off the couch.

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.

12. The D.I.Y Collectives: DIY enthusiasts and fans of organic beauty products will love this subscription box service. All hands-on projects are designed to help you craft your own bath, beauty and skincare products at home. Every month the subscriber receives a project kit that includes a step-by-step guide, organic ingredients and other supplies that are required to complete the project. All the DIY products foster self-sufficiency & promote environmental sustainability. Their past projects include Dead Sea Salt, Lavender, Olive Oil and Lemon Soak and Scrub and a facemask and toner made using bentonite clay, aloe vera , chamomile and rosewater.


Why We Love It: High quality beauty products are expensive and a gamble. Birchbox sends out samples for men and women based off your beauty profile and allows you to rate them so they can further customize your next order. You get to try out high end products to see what works best for you for next to nothing, and if you find something you like then you can purchase the full size version directly from their website. Also BirchBox were also one of the OG’s of monthly subscription boxes.
athomewithnikkiReceived a nice and unexpected gift in the mail from @trytheworld . They had a nice note included stating they thought I would love their teal box 😃. I do like the box but really love the fact that the items in the box are all from Portugal. My girlfriends and I celebrated my 40th birthday in Portugal a few years back so this box reminded me of some great memories today. #trytheworld #portugal #nicesurprise

Other services offer books for more specific audiences. For instance, Comic Bento ships a monthly assortment of graphic novels with a cover value of at least $50 for $25. OwlCrate is a themed monthly box containing a young adult novel and various related items like pens, bracelets, and bobbleheads for $29.99 plus shipping. OwlCrate Jr. provides the same service for tweens, with subscriptions starting at $27.99 a month plus shipping.
Can You Really Afford It? Although subscription boxes can contain useful items, most of them are clearly wants rather than needs. Even if a box is a good value, it’s not worth buying if you don’t have room in your budget. Financial planner Katie Colman, speaking with LearnVest, says it’s okay to splurge on a monthly crate of goodies only “as long as you’re meeting all your other financial obligations and it’s not impacting your ability to meet your goals.”
Why We Love It: This is a subscription box that even Ron Swanson himself would buy. Every box is carefully put together (seriously that packaging is great) with down right delicious snacks that revolve around a common theme such as “Bacon Nation” or “Tailgate Tour”. Is the idea of dude friendly snacks a little ridiculous? Sure. But it honestly, we’re here for it.
Speaking of kids, you can also get subscription boxes with educational toys or projects for children. KiwiCo includes a monthly magazine and an age-appropriate creative project, along with the materials needed to complete it. There are subscriptions for all age groups, from toddlers to teens, and you can choose between art-themed or science-themed boxes for older kids. All boxes are $19.95 per month, with a discount if you commit to a 6-month or 12-month subscription.
Julep. The monthly Julep box has a focus on nail polish, though it includes other beauty items as well. Unlike many services, Julep gives users the option of previewing the month’s selections and picking out the specific items they want. The service has two tiers: My Maven, which provides $40 worth of products for $25 a month, and Maven Luxe, which delivers at least $60 worth of products for $40 a month. You can save $5 a month off either service by signing up for a three-month subscription.
Although often considered a splurge, subscription boxes can be quite the little life-savers. Say you always forget to buy razor blades until it’s too late (read: you’ve got serious razor burn)? There’s a subscription box for that. Never remember to eat breakfast in morning and feel totally drained by noon? There’s a subscription box for that. Or maybe you never have anything fun (cough, cough, educational) to do with your kids on a rainy day. Yep, there’s even a box for that. While you can’t possibly sign-up for them all, we’ve rounded up the top-rated options to help you make the best choice.
×