Unclear Value. Normally, when you shop for any product, you can look at all the choices and compare their prices to see which is the best deal. But with a subscription box service, you get a different assortment of products every month, and you don’t even know what they’re going to be. That makes it much harder to figure out whether your box is really worth what you’re paying for it.
Spice up things in the bedroom with this collection of different sensual products — perfect for those Saturday nights when the kids are sleeping at their friends' houses. You can choose from the lube of the month ($10/month), a toy of the month ($25/month), or the full on Spice Box, which features two full-size items, one or two "intimate" items, and two to three trial-size items.
6. Love With Food: Looking for a guilt-free way to satisfy your 3 p.m. cravings? Look no further than Love With Food. Each box is filled with an assortment of healthy, organic snacks (think chocolate chip granola, honey apple oat bars and spicy fava beans).The boxes come in three different sizes: Tasting Box, Deluxe Box and the Gluten-Free Box. You can opt for a monthly, quarterly, six-monthly, or annual subscription. Plus, for every box sold, Love With Food donates a meal to charity. So you can stock up your pantry with delish munchies and contribute to a great cause at the same time.
These days, you can get nearly anything in a monthly subscription box. From beauty sample boxes to meal delivery services, these companies will deliver a fresh selection of products to your door, month after month, for a flat monthly fee. People love subscription boxes for their convenience and the thrill of getting a surprise package each month. And with prices as low as $10 a month, they can look like an unbeatable deal.
Another clothing subscription service, Nice Laundry, focuses specifically on socks. Every three months, it ships you six pairs of dress socks, especially chosen for you. Each quarterly shipment has sock weights and styles appropriate for the season. Socks are only available in one size, which will fit most men as well as women with larger feet. It costs $49 for one quarterly shipment, or $99 for a full year.
Spice up things in the bedroom with this collection of different sensual products — perfect for those Saturday nights when the kids are sleeping at their friends' houses. You can choose from the lube of the month ($10/month), a toy of the month ($25/month), or the full on Spice Box, which features two full-size items, one or two "intimate" items, and two to three trial-size items.
GoodBeing. Formerly known as Goodebox, this service focuses on organic and eco-friendly products. It offers a choice of subscriptions: an all-beauty box that contains makeup and other beauty products, and a “lifestyle” box that adds in wellness items like sunscreen, supplements, and products for the home. Both boxes are available in a $10-per-month mini size with only two items, or a $25-a-month standard size with four to five items of varying sizes. If you choose the standard size, you can personally select one or two of the items you receive each month. You can shave a few dollars off the monthly fee by signing up for six months in advance.
Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
6. Love With Food: Looking for a guilt-free way to satisfy your 3 p.m. cravings? Look no further than Love With Food. Each box is filled with an assortment of healthy, organic snacks (think chocolate chip granola, honey apple oat bars and spicy fava beans).The boxes come in three different sizes: Tasting Box, Deluxe Box and the Gluten-Free Box. You can opt for a monthly, quarterly, six-monthly, or annual subscription. Plus, for every box sold, Love With Food donates a meal to charity. So you can stock up your pantry with delish munchies and contribute to a great cause at the same time.

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
Why We Love It: High quality beauty products are expensive and a gamble. Birchbox sends out samples for men and women based off your beauty profile and allows you to rate them so they can further customize your next order. You get to try out high end products to see what works best for you for next to nothing, and if you find something you like then you can purchase the full size version directly from their website. Also BirchBox were also one of the OG’s of monthly subscription boxes.
Why We Love it: You know the best way to put on jeans? Put on a pair of leggings instead. Not only is the quality of Fabcrate’s apparel top of the line, but it’s just plain stylish. Each piece they send you will easily make you the trendiest person in your hot yoga class, and Becky with the obnoxious floral leggings green with envy. These guys are one of our favourite monthly subscription boxes!
Trunk Club is a Nordstrom company that offers styling services for both women and men. Customers fill out a detailed style profile which, in turn, your assigned stylist uses to handpick clothes, shoes, and accessories. There is a $25 styling fee which is credited towards whatever you decide to keep, which is waived if you are a Nordstrom cardmember.
×