Spice up things in the bedroom with this collection of different sensual products — perfect for those Saturday nights when the kids are sleeping at their friends' houses. You can choose from the lube of the month ($10/month), a toy of the month ($25/month), or the full on Spice Box, which features two full-size items, one or two "intimate" items, and two to three trial-size items.
Are These Items You Can Use? The most important thing to know before you sign up for a monthly box is whether you’ll use everything in it. With some services, such as Dollar Shave Club, it’s easy to tell, because you know exactly what you’ll be getting every month. But with others, you can’t be sure what to expect. However, you can get a pretty good idea by checking reviews online to find out what items the box has held for the past few months before you take the plunge.
Julep. The monthly Julep box has a focus on nail polish, though it includes other beauty items as well. Unlike many services, Julep gives users the option of previewing the month’s selections and picking out the specific items they want. The service has two tiers: My Maven, which provides $40 worth of products for $25 a month, and Maven Luxe, which delivers at least $60 worth of products for $40 a month. You can save $5 a month off either service by signing up for a three-month subscription.
Why We Love it: Sometimes you just don’t have the time or energy to drive yourself to the gym. The solution? Working out from home. This subscription box makes it a breeze to get into the groove from the comfort of your living with workout DVD’s, equipment, supplements and more. What’s even better is that they have different packages for your skill level ranging from beginner to expert. Which gives you zero excuses for not getting up off the couch.
Can You Really Afford It? Although subscription boxes can contain useful items, most of them are clearly wants rather than needs. Even if a box is a good value, it’s not worth buying if you don’t have room in your budget. Financial planner Katie Colman, speaking with LearnVest, says it’s okay to splurge on a monthly crate of goodies only “as long as you’re meeting all your other financial obligations and it’s not impacting your ability to meet your goals.”
Why We Love it: Sometimes you just don’t have the time or energy to drive yourself to the gym. The solution? Working out from home. This subscription box makes it a breeze to get into the groove from the comfort of your living with workout DVD’s, equipment, supplements and more. What’s even better is that they have different packages for your skill level ranging from beginner to expert. Which gives you zero excuses for not getting up off the couch.

In addition to meals, there are subscription boxes for specific types of food items. For instance, UrthBox delivers healthy snack items each month, along with a few extras like supplements and personal care products. Prices range from $20 a month for a six-item mini box to $50 for a large box with 25 to 30 items. There are also subscription services for vegan and gluten-free foods, wine, beer, coffee, and even hot sauce.


Although often considered a splurge, subscription boxes can be quite the little life-savers. Say you always forget to buy razor blades until it’s too late (read: you’ve got serious razor burn)? There’s a subscription box for that. Never remember to eat breakfast in morning and feel totally drained by noon? There’s a subscription box for that. Or maybe you never have anything fun (cough, cough, educational) to do with your kids on a rainy day. Yep, there’s even a box for that. While you can’t possibly sign-up for them all, we’ve rounded up the top-rated options to help you make the best choice.
×