Amy Livingston is a freelance writer who can actually answer yes to the question, "And from that you make a living?" She has written about personal finance and shopping strategies for a variety of publications, including ConsumerSearch.com, ShopSmart.com, and the Dollar Stretcher newsletter. She also maintains a personal blog, Ecofrugal Living, on ways to save money and live green at the same time.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle
Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.

Are These Items You Can Use? The most important thing to know before you sign up for a monthly box is whether you’ll use everything in it. With some services, such as Dollar Shave Club, it’s easy to tell, because you know exactly what you’ll be getting every month. But with others, you can’t be sure what to expect. However, you can get a pretty good idea by checking reviews online to find out what items the box has held for the past few months before you take the plunge.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle

Is It More Than You Need? A box isn’t a good value if it’s going to tempt you into buying more of any one item than you would normally want. Even if the cost per item is good, it’s likely to be more than you’d spend buying just one item each month. Plus, you’ll be cluttering up your house with more socks, cat toys, or bottles of nail polish than you can use.
GlossyBox. GlossyBox is a pricier service than Birchbox, with monthly rates ranging from $17.50 to $21 depending on the length of your contract. However, it gives you more for your money, providing both samples and full-sized products from trendy brands. Consumerist reports that when its sister publication, ShopSmart magazine, tried the box, it included a full-sized lipstick that would have cost $20 by itself. Unlike Birchbox, this service usually sends the same items to all its subscribers each month.
gabbygettinfitSo excited about everything in the @fabfitfun winter box! So far both the body butter and candle smell heavenly 😌☁️ I'm mostly excited about the @gorjana necklace 😍 if you've thought about signing up for #fabfitfun and want a box of your own, you can use the code "GETTINFIT" for $10 off. I make no commission off of it, just spreading the love 💕 #fffpartner • • • • #TIUTeam #lgaccountability #bgbcommunity #TIUNYC #TIUGIRLS #TIULongIsland #TIUten #toneitup #tiu #BBG #tiuinspiration #wholefoods #IntuitiveEating #Fitspo #EatClean #Health #Fitness #Motivation #Fitspiration #healthyliving #healthyeating #lgfitmas #tiu31 #tiuholidayhustle

How Hard Is It to Cancel? If you’re not sure whether a box is a good deal for you, you could plan to try it for a month and then decide. Liz Corry of My Subscription Addiction, speaking with RetailMeNot, says nearly all subscription boxes offer a month-to-month subscription plan. However, canceling your subscription can be tricky. Some services, such as Birchbox, allow you to cancel your subscription online; others, such as Julep, require a phone call to customer service. Also, many sites are set up to automatically renew your contract whenever it expires, unless you call in time to cancel it.

Overbuying. While a subscription box usually costs less than buying all the items in it separately, there’s a good chance you wouldn’t buy all those items if they didn’t come in your box. For instance, a $29-a-month BarkBox subscription works out to $350 each year. Chances are, that’s a lot more than you’d normally spend just for toys and treats. Over the long term, it could add significantly to the cost of owning a dog.
The content on MoneyCrashers.com is for informational and educational purposes only and should not be construed as professional financial advice. Should you need such advice, consult a licensed financial or tax advisor. References to products, offers, and rates from third party sites often change. While we do our best to keep these updated, numbers stated on this site may differ from actual numbers. We may have financial relationships with some of the companies mentioned on this website. Among other things, we may receive free products, services, and/or monetary compensation in exchange for featured placement of sponsored products or services. We strive to write accurate and genuine reviews and articles, and all views and opinions expressed are solely those of the authors.
These days, you can get nearly anything in a monthly subscription box. From beauty sample boxes to meal delivery services, these companies will deliver a fresh selection of products to your door, month after month, for a flat monthly fee. People love subscription boxes for their convenience and the thrill of getting a surprise package each month. And with prices as low as $10 a month, they can look like an unbeatable deal.

Frank And Oak Style Plan is a personal stylist service for men and women, exclusively for Frank And Oak products. You can choose to have Frank And Oak send you 3 items every month or every other month. Items are selected according to your size, taste, and budget preferences– and you can login 2 days before your box ships each month to add or remove items, or skip the month entirely. When your box ships, you’re billed in full for the members-only discounted price of the items in your box; up to 25% off their retail prices. If you decide not to keep any of the items, Frank And Oak will issue a refund minus the $25 styling fee for your order.
×